Pussy je kočka, Zeman je píča a ČRo je v kaši

Nemám ve zvyku se veřejně vyjadřovat k politice, k naší ani zahraniční, protože to lidem předčasně dělá vrásky a celkově to jen posiluje oheň negativních energií, který je i bez politiků mnohdy silnější, než bychom si přáli. Ale všeho moc příliš, jak se říká. Pomyslný pohár mé trpělivosti zrovna přetekl. Dočetl jsem se totiž o tom, že RRTV napomíná média (zejména ČRo) za vulgarity, jimiž Zeman prošpikoval jednu ze svých ideových masturbací z Lán.

Celý problém, jak jej popisuje tento článek na Novinkách, má dvě roviny – a já nevím, která z nich mě vytočila víc. První z nich je ta, že to RRTV v případě ČRo vůbec řeší, druhou jsou překroucené a demagogické argumenty hradního ochlasty. To druhé mě vlastně ani tak nepřekvapuje, štve mě to ale, jednak proto, že o tom vím (i přesto, že se snažím média v tomto ohledu co nejvíc ignorovat), jednak proto, že se diskuze týká lingvistiky. Takže si to všechno hezky vyjasníme.

Proč jsou v tom média nevinně

Naprosto mimo moje chápání je popotahování ČRo za přímý přenos. Každý alespoň trochu uvažující člověk si uvědomí, že vysílat něco v přímém přenosu je tak trochu ruská ruleta. Nikdy nevíte, kdy a jak se co stane. Nemůžete nic vystřihnout, nic vypípat. Když začnou při televizním hokejovém utkání fanoušci Komety jednohlasně skandovat na celé kolo (resp. Rondo) slogany jako “pražský kurvy”, nejde s tím nic moc dělat. Komentátoři prostě musí mluvit dál, dělat, jako by se nic nedělo, a ČT musí doufat, že si toho nikdo nevšimne a nepůjde pak fňukat na RRTV. Jediná efektivní věc, která se dá udělat, je rozhodnutí, které před pár lety učinili Američané, poté, co Janet Jackson v live přenosu vyklouzlo prso – nevysílat živě, ale se zpožděním, aby byl čas na případnou cenzuru. Účinné to sice je, nemá to ale nic společného s definicí živého vysílání a také se tím vzdalujeme od ideálů žurnalistiky, jejímž cílem by mělo být informování o celé a holé pravdě (ač někdy doslova holé).

Co se týče již ne živých zpráv a reportáží, v nichž nebyly vulgarity vypípány, ač mohly být, je to už trochu jiná diskuze. Ano, bylo by zcela v rámci dobrých mravů, abychom před 22. hodinou neslyšeli v televizi ani “hovno”, ale o čem by pak zpráva s titulkem “Zeman je vulgární kokot” byla, kdybychom meritum věci vypípali? K ničemu. Bylo by to trochu jako ve sportovních zprávách vypípat výsledky zápasů. Navíc by to bylo dost kontraproduktivní, protože když se o něčem vášnivě mluví, ale neřekne se to, v lidech to vzbuzuje o větší zvědavost, než jakou si to zaslouží. Alternativa nezmiňovat se o tom vůbec, aby teda nikdo nemohl držkovat, že se to vypípalo nebo nevypípalo, taky nepřichází v úvahu, poněvadž to už by se jednalo to naprostou cenzuru.

Proč pussy není kunda

Ve výše odkazovaném článku jsem se dočetl i to, že Zeman o sobě tvrdí, že mluvil slušně, neb slova si našel ve slovníku, jakož i v umělecké literatuře. Bigotnímu vymaštěnci (schválně si najděte definici výrazu bigotnost, sedí to na něj jak prdel na hrnec) ale těžko vysvětlovat, že jeho názory a přesvědčení jsou úplně mimo mísu, navíc nepředpokládám, že někdy někdo z hradních oficiálů zabrousí na můj blog. Takže se lingvistickým, lexikologickým i obecně lidským aspektům Zemanovy aktivní slovní zásoby pověnuju jen tak kvůli nám, normálním lidem, abychom měli jasno v tom, jak že to s tou pussy a s kurvením je.

Kurva byla a je vulgarismus. Tečka. Možná to některý starý slovník zmiňuje, dozajista to zmiňuje i soušasný Slovník nespisovné češtiny, leč do kodifikační platnosti (a tudíž do určování toho, co je a co není spisovné) má daleko. I ty slovníky, které vulgarismy zmiňují, k nim přidávají značku “vulg.” (včetně již dávno kodifikačně neplatného (!) SSJČ). I kdyby kdysi kurva vulgární nebyla, jak se dovolává Zeman, dnes už několik generací je a on v té staré nežil. Tečka. Ticho.

Pussy je asi tak anglická verze slova kunda, jako cock znamená čůrák. Tak trochu jo, ale vlastně vůbec ne! Pussy je číča a cock je kohout. Takový je denotativní, čili základní a na všechny možné způsoby neutrální význam. To, že obě slova získala svůj druhý, vulgární význam, je jiná věc. Když má Zeman takovou zálibu ve slovnících a historii, použijme tedy jeho zbraň proti němu pořádně a nahlédněme sem, do anglického etymologického slovníku. Dočteme se následující:

Pussy (1. význam): Doloženo 1726 jako zdrobnělina slova puss (níže), také užíváno jako označení pro králíka (1715). Od 80. let 16. století používáno pro vyjádření náklonnosti k ženě (také používáno pro zženštilé muže). Za druhé světové používali letci RAF slangového play pussy, což znamenalo “využití zákrytu za mraky (…)”.

Pussy (2. význam): Slangové označení pro ženské přirození, doloženo až 1879! Možný posun od prvního významu na základě podobných vlastností – něco jemného, teplého a chlupatého. Nabízí se srovnání se stejně dvojsmyslným francouzským le chat. Raná bádání tvrdí, že tento význam nebyl obecně znám dříve než koncem 19. století, a i v literatuře se ho ještě v té době užívalo jako projevu náklonnosti.

Puss (1. význam): Kočka. Doloženo z 20. let 16. století, ale pravděpodobně mnohem starší. Obvyklé označení pro kočku v germánských jazycích, a dokonce až v Afghánistánu; kořen slova pochází z rumunštiny (…). Užití pro pojmenování dívky nebo ženy až od počátku 17. století, původně v negativním smyslu podle kočičích vlastností (falešná kočka), ale od poloviny 19. století ve smyslu pozitivním.

Puss (2. význam): Slang. obličej, někdy také ústa. Doloženo 1890. Původně z irského pus (ret, ústa).

Proč je Zeman píča

Pussy je kočka, kočička, míca. Je to dokonce i pusa (Irové a Češi mají k sobě blíž, než se zdá). Ano, jeden z označovaných objektů je sice kromě kočky i vulva, ale každý ví, že je rozdíl mezi tím, o čem mluvíme, a tím, jak o tom mluvíme! Rodilý mluvčí vám klidně řekne, že slovo pussy, ač může označovat něco tabuizovaného, není vulgární, ba naopak je hezké a roztomilé. Je to právě tím, co bylo původním významem. I do češtiny slovo můžeme přeložit celou řadou způsobů, zůstat korektní, jak se sluší a patří, a dokonce zachovat jeho dvojsmyslnost. To, že Zeman zvolil tu nejnepřesnější a zároveň nejvulgárnější z variant, o něčem vypovídá. Ne o tom, že je to fakt týpek a že umí anglicky (což neumí, protože pořádně nezná ani výslovnost toho, co se jal překládat), ale o tom, že sám je vážně tak nízký a omezený, jak jsme my, jeho nevoliči, vždy věděli.

Aby toho nebylo málo a aby Zeman nasadil všemu korunu svou arogancí, nemohl si odpustit kritiku RRTV, že si osobuje právo rozhodovat o tom, co je vulgární. No. Co se dá na tohle říct? Dá se ještě vůbec něco dodat? Nebylo by jen ukazováním na očividné říct, že to je přesně to, co sám dělá?! Že si o sobě myslí, že je mistr světa, a přitom není nic než nejtypičtějším představitelem českých velkohubých nýmandů, již si ho zvolili? Bylo. Ale stejně jsem to řekl. Někdo to musí říct, kdyby to náhodou nikdo neviděl! A že ona to spousta jeho voličů stále nevidí.

Dvě sdělení na závěr

Pro média: Ochraňte dobré mravy a zájmy své i svého národa. Nedělejte se Zemanem živé rozhovory, a pokud možno je s ním nedělejte vůbec! Když už vám promluví před kamerou, vypípejte všechno, co řekne, a celou jeho držku rozpixelujte!

Pro Zemanovy voliče: Je to v jazyce, kterému budete rozumět. Vytáhněte si už kurva ty svoje dutý hlavy z prdele a začněte je používat! Za necelý dva roky nadělal víc ostudy a nasral víc lidí než oba Vaškové za víc než 20 let! Horšího kreténa jste tam vybrat nemohli, říkal jsem to hned po volbách a jen se to potvrzuje! Jestli ho ještě jednou zvolíte do jakýkoli funkce, tak jste pro mě jako lidi skončili…

Přečteno 2381krát.

Davaj hodnocení ↴
[Průměr: 5]

3 komentáře k „Pussy je kočka, Zeman je píča a ČRo je v kaši“

  1. Když ve slově “Zeman” dvě písmena vzájemně přehodíme a tři úplně vyměníme, vznikne slovo “kunda” a to nemůže být náhoda!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..