Předvolební prezidentská prognóza

Pro publikum přináším příspěvek plně pojmenovaný Předvolební prognóza podložená půlstoletím podezřele pravidelných počtů písmen prezidentských proprií. Ne, nejedná se o další variaci na povídku na P, s jakou proslul recesistický kandidát na prezidenta a bavič Miloš Knor. Jde o nesmrtelně vážně míněný text, který upozorňuje na zvláštní pravidelnost ve jménech, respektive příjmeních českých a československých prezidentů.

Zatím všichni tři čeští prezidenti zvolení na celkem šest volebních období, Havel, Klaus i Zeman mají stejně dlouhé příjmení. Kořeny tohoto nepsaného pravidla přitom sahají až do roku 1975, kdy se prezidentem Československa stal Husák. Již bezmála 50 let tak trvá stav, kdy u nás prezidentskou funkci zastává muž s příjmením na pět písmen a zatím to vypadá, že se na tom nic měnit nebude. Mezi nejdiskutovanější jména možných nástupců totiž dlouhodobě patří rovněž pětipísmenní Pavel a Babiš.

Pokud jde o nadcházející volbu prezidenta, zdá se, jako by si i extremistické spolky typu KSČM a SPD pětipísmenné pravidelnosti všimly, a do ohně tak vhodily svá želízka se jmény Skála a Bašta. Přičemž značně podezřele vyznívá právě kandidát Bašta, který odsunul šestipísmenného Blaška z titulu oficiálního nominanta SPD, politického hnutí nechvalně proslulého šířením všemožných lží, manipulací a domněnek ve stylu: „Náhoda? Nemyslím si.“ Takže, je to skutečně jen náhoda?

Mohlo by se zdát, že nás čeká tuhý boj pětipísmenných, mezi nimiž nemají jinak dlouhá příjmení žádnou šanci. Nicméně pro porevoluční prezidenty dosud platí ještě jedno tvrzení. Jejich příjmení postrádá diakritiku. Pokud by mělo být po více než 30 letech i nadále platné, také Babiš, Bašta, Skála a další jako Diviš a Kotáb by nutně museli ostrouhat – dalším prezidentem by se mohl stát jako jediný nositel odpovídajícího příjmení Petr Pavel.

Ač bych si třeba přál, aby Česko po vzoru svých slovenských sousedů zvolilo do nejvyšší ústavní funkce vzdor všem pravidelnostem poprvé ženu a zároveň i osobu mladší 50 let, což splňuje Danuše Nerudová, do volebního boje se promítá i řada podezřelých náhod, železných pravidel, která teprve čekají na výjimku, a dalších vedlejších faktorů. Třeba včetně charakteru příjmení, jehož cizost a obtížná vyslovitelnost, jak jsem se doslechl, sebrala nejeden hlas Karlu Schwarzenbergovi v souboji se Zemanem, který rovněž svým z titulu pocházejícím příjmením argumentoval v primáckém předvolebním duelu proti knížeti.

Dalším prezidentem bude Petr Pavel, toť moje nesmrtelně vážná lingvistická prognóza. Jak celá křížovka vyjde a zda se v ní i tentokrát objeví otázka a současně tajenka „český prezident na pět“, se však teprve uvidí.

Přečteno 286krát.

Davaj hodnocení ↴
[Průměr: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..