RSVP: Karlova sedmistovka

Oslavy 700. výročí narození Karla IV. se pomalu blíží a s nimi i zkouška, nakolik důstojně jsou schopni čeští politici reprezentovat naši zem. A protože patří Karel IV. k nejvýznamnějším českým králům a sedm set jsou kulatiny jaksepatří, pozval Hrad na oslavy i řadu současných evropských monarchů. Jenže co se nestalo. Účast potvrdil jen lucemburský velkovévoda a knížata z Monaka a Lichtenštejnska, zatímco norská, švédská a britská královská rodina se omluvila a ani z Dánska či Nizozemí se sem nikomu moc nechce.

Reportér ČT, tuším, že Lukáš Dolanský, v Událostech, komentářích (2016-04-05) glosoval celou situaci teorií, že „Karel IV. asi moc netáhne.“ Já si myslím, že by možná byl i táhnul, jen kdyby z Miloše netáhlo. Jistě už je obecně známo, jak důstojná současná česká politická reprezentace je. Nikdo si ve světle této skutečnosti pak nemůže myslet, že se budou evropští šlechticové, symboly prestiže a vytříbených mravů, ve velkém hrnout na mejdan, kde budou muset šaškovat vedle místního vylitého proletáře, který nemá ni původu, ni noblesy, co by se za nehet vešlo. Ještě tak jmenovec Karla IV., kníže z rodu Schwarzenbergů, by býval byl zajisté více hoden. Ba co dím, i Vencu s Vencou nebo kohokoli, kdo se umí slušně chovat, by Jejich Veličenstva jistě navštívila raději. Ale takhle si to nechají ujít. Až na Lucemburka, ten se z oslavy narozenin svého předka tak lehce nevyzuje. A monačtí s lichtenštejnskými jako by se k němu připojili jen čistě ze solidarity, aby to chudák velkovévoda nevyžral za všechny sám.

Návštěva třeba desítky mezinárodně významných osob v jeden čas na jednom místě by samozřejmě byla výzvou i pro bezpečnostní složky státu, nehledě na to, který šašek si zrovna na Hradě hraje na krále. To už je ale téma na další samostatnou úvahu.

Přečteno 1245krát.

Davaj hodnocení ↴
[Průměr: 4.9]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..