Co je propaganda? Teoreticky cokoli

Poslední měsíce se pro nás otázka, čemu máme věřit, a to hlavně v médiích, stává palčivější než kdy jindy. Zrovna včera jsem zahlédl kousek Událostí, komentářů, v nichž se, jak už bývá v posledním roce zvykem, probírala situace kolem Ukrajiny a Ruska. Moderátor Daniel Takáč se během nich věnoval spolu s jedním europoslancem mimo jiné tématu propagandy. Asi nejdůležitější otázka, která v průběhu debaty padla, byla: „Jak se dá proti šíření dezinformací bojovat?“ A já dím, že těžko a systematicky nijak.

Propaganda je už z definice ďábelsky účinná zbraň, protože cílí na většinové publikum, které nemá jiný zdroj informací a často ani schopnost kriticky hodnotit to, co se dozvídá, natož pak reflektovat vlastní názory. V dnešní internetizované době se propaganda posunula ještě o něco dál, neboť jakákoli dezinformace oběhne během několika minut celý svět a vyvolá okamžitou reakci dřív, než je první mozek, k němuž se dostala, schopen situaci patřičně rozumově analyzovat. Navíc má možnost snadno a ve velkém tvořit iluzi plurality zdrojů a názorů za pomoci placených bloggerů či diskutérů. Zároveň dovede všechny zúčastněné zblbnout natolik, že pak sami kteréhokoli člověka s jiným, třeba i zcela vlastním názorem označí za podplaceného agenta.

Síla propagandy tkví také v tom, že je zcela jedno, jestli se ukáže, že jí šířená informace byla lživá. Jednak lze její vyvrácení vždy považovat za propagandu také, jednak, i když jsou protiargumenty sebepřesvědčivější, stín pochybností zůstane. Je to jako v bulváru. Na každém šprochu pravdy trochu, jak se říká.

I když to nevypadá, proti propagandě se přesto dá bojovat. Jen ne prostředky, které lidi napadají jako první. Přes kontrolu, zákazy a omezení internetových diskuzí cesta nevede, nejsou totiž nikdy dost účinné, dokud nejsou totální, a tudíž totalitní. Jediná potenciálně spolehlivá strategie boje proti masové informační manipulaci spočívá nikoli ve státu, ale v lidech.

Je třeba, abychom každý za sebe pochybovali absolutně o všem, co se nám řekne. Nejen v politice, všude. Nakonec, jak říká Dr. House, všichni lžou. Nebo přinejmenším říkají něco, o čem neví, že není pravda. Více či méně manipulujeme a mateme všichni. Lžeme, máme fundované, ale nesprávné odhady, záměrně zamlčujeme část pravdy nebo ji paradoxně říkáme celou, pokud víme, že nám ji nikdo neuvěří. Musíme tak neustále analyzovat nejen obsah sdělení, ale i možné motivy. Nejspíš toho už po sobě chceme trochu moc, ale bohužel. Jinde než sami u sebe začít nemůžeme.

Můj text je také propaganda. Propaguju zdravý rozum a plodnou diskuzi.

Přečteno 1337krát.

Davaj hodnocení ↴
[Průměr: 4.8]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..