Velcí národové

Americká prezidentská volba je už pryč a její důsledky zatím v nedohlednu, díky ní a všem komentářům, které se jí věnovaly, jsem si ale uvědomil jednu nadčasovou věc. Udělat Ameriku zase velkou, což chce Trump, není úplně nejlepší nápad. Ne že bych byl rusofil nebo amerikanofob, to nemohu říct. Jsem obecně vůči establishmentu nedůvěřivý misantrop, takže v tomhle ohledu celkem běžný Čech. Ale hlavně mám za to, že udělat kterýkoli národ velkým je myšlenka plná zvráceností.

Zlatého věku každý tzv. velký národ dosáhl jen díky porobení a vykořisťování jiných. Římská říše tyla z dobývání a otrocké práce. Středověká Evropa žila ve znamení náboženských bojů, nevolnictví i desetiletí dlouhých válek o nadvládu. Jednou to byli Francouzi, jindy Němci nebo Švédové. V koloniální éře si Španělé, Britové a Francouzi podmanili a zotročili dvě třetiny světa. Rusové, ať se psal jakýkoli rok, vždy jako by trpěli jakousi autoimunitní chorobou, kvůli které pronásledovali vlastní obyvatelstvo, a sousední menší národy si podrobovali jen mimochodem a zcela samozřejmě. Nejvíc se ale prsí při vzpomínce na velkou vlasteneckou válku. Čína a další asijské ekonomiky staví na dřině i vlastních dětí a bezprecedentním drancování přírody. A americké dějiny jsou jedno velké tratoliště.

Imigranti v Americe nejdříve vyvraždili indiány a zotročili černochy, pomlátili se s Brity, Mexičany, Španěly, Filipínci a mezi sebou, zavraždili několik vlastních prezidentů, sehráli nemalou roli v obou světových válkách a s více či méně dobrými úmysly se nasáčkovali do pěkné řádky zemí po celém světě. Nikdo jim celou dobu v růstu moc nebránil, tak vyrostli a stali se velmocí, kterou nikdy být nepřestali. A všichni to dobře vědí. Nebo alespoň věděli. Dokud nepřišel Trump, nezabrnkal na nacionalistickou notu a nenabulíkoval jim, že vyměkli, a nevyslovil přání, že by Amerika měla (nedejbože) být „zas“ velká. Na základě historické zkušenosti to je jen předzvěst dalšího zbytečného válčení a podobných ohavností.

Kašlete na velké národy!

Přečteno 1236krát.

Davaj hodnocení ↴
[Průměr: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..