Americký způsob života

Absurdnost americké mentality a jejího pohledu na sexuální stránku lidství je asi každému dobře známá. Děti mají možnost vidět a slyšet v televizi ledacos, galony krve, nadávky všeho druhu a tak podobně. Jenom nedej bože, aby byla vidět něčí bradavka, cokoli, co vypadá jako penis, či aby dokonce bylo to slovo vyřčeno.

Příkladem budiž naprosto nesmyslná aféra ohledně neposedného poprsí Janet Jackson při přestávce SuperBowlu 2004 a dodatečná opatření zamezující tomu, aby se to příště opakovalo. Takové opatření činí LIVE přenos spíš „UNDEAD“ přenosem. Navíc vysílání přímých přenosů s několikaminutovým zpožděním kvůli korekci případných bradavkových nedopatření může teoreticky sloužit jako manévrovací prostor i pro orwellovské účely.

Dalším příkladem absurdní tabuizace sexuality by mohly být seriály. Konkrétně seriál How I Met Your Mother. Ještě konkrétněji problematika návrhu budovy, která vypadá jako falus. Divákovi dojde, o čem se mluví, to nemohu říct. Ale řečeno to jasně není a model budovy taky nelze vidět. Divák (a samozřejmě nejdřív scenárista) tak musí složitě pracovat s řadou konotací na dané téma. A já si nemyslím, že lidé mezi 25–30 lety (a vůbec napříč věkovými kategoriemi) kdekoli na světě, když mluví mezi blízkými přáteli, používají nesmyslných oklik k vyřčení tak obyčejných slov jako je penis, falus, pimpas, ocas nebo jak kdo chcete.

Rozhodně považuji sexuální motivy a symboly za míň nebezpečné a burcující než střílení, vraždy, únosy, loupeže, spiknutí, podvody a další nekalosti, které opanovaly dnešní televizi. Sex je na rozdíl od všech zmíněných faktorů přirozený a v ideálním případě blahodárný tělu i duši.

Samotná americká legislativa má poněkud pokřivenou perspektivu na věci vztahující se k sexu. V řadě států je dodnes postižitelná tzv. sodomie (sexuální styk nevedoucí k rozmnožování, nemanželský styk, autoerotika), někde se vztahuje jen na homosexuály, jinde na všechny. Krom USA a části Karibiku se sodomie stíhá už jen v afrických zemích a na Blízkém a Středním východě. Muslimové jsou sice drsnější a trestají ji smrtí, ale pět let až doživotí v Idahu (http://www.sodomylaws.org) taky není asi zrovna med. V USA lze tuším dostat pokutu i za to, když jsou vám vidět „prasklá záda“, či snad i jen spodní prádlo. To všechno je možné v zemi, která se nejvíc na světě ohání řečmi o svobodě a demokracii.

Paradoxní na americkém puritánství je fakt, že většina světového porna pochází právě z produkce USA. Jeden falický symbol si sami Američani postavili přímo uprostřed hlavního města – Washingtonův památník.

Řadu paradoxů najdeme i v samotném jazyce. Například „cock“ = kohout, ale taky čůrák, kokot. Peacock (páv) lze pak rozložit na pea (hrášek) a cock (kokot). Slovo pea má stejnou výslovnost jako pee (čůrat). Nevinný páv je tak v angličtině nositelem dvou genitálních konotací – penisu a močení. Dalším slovem je „cockpit“, čili cock-pit (pit = díra, jáma). Skutečně sedí v kokpitech samí kokoti? „Jáma na čůráky“ by mohla symbolizovat i vagínu. A něco na tom bude, když se člověk zamyslí nad závodními formulemi.

Angličtina má ještě (minimálně) jeden výraz pro falus – dick. Dick je ale i zkrácenina jména Richard. Slyšeli byste dobrovolně na oslovení „čůráku“?

Nesmyslnost tzv. amerického způsobu života tkví tedy nejen v ekonomicko-politické sféře, jak se lze dozvědět z mnoha environmentálně i jinak zaměřených zdrojů, ale je zakořeněná v samotné společnosti za velkou louží. Freud tvrdil, že sexuální instinkty nás provázejí celým životem, ve všem, co děláme. Angličtina by toho mohla být důkazem. Přitom samotní uživatelé tohoto jazyka (nebo alespoň jeho derivátu) se tomu zarytě brání.

Přečteno 1253krát.

Davaj hodnocení ↴
[Průměr: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..