Lichva aneb Začátek konce

Pamatujete si na typickou reklamu 90. let? Začátku nového století? Ne? Ona žádná nebyla. Nebo jich bylo moc a byly na tak obyčejné produkty, že by mohly být typické pro jakoukoli dobu. Jídlo. Chlast. Auta. Prací prášky. Kosmetika. Mobilní operátoři. Všechno jako dnes. Jen těch bank nebylo tolik. A půjčky, ty vlastně nikdo nepropagoval. Dnes je to slovo možná častější než jakékoli jiné. A lidi na něj slyší. Blíží se konec civilizace.

Proč konec? Protože tak to chodí. Úroky z půjček jsou tím, proč bohatí bohatnou a chudí chudnou. Kdo peníze má, půjčí je a nechá je vydělat další. Kdo si je půjčí, musí vrátit víc, což znamená někde sehnat rozdílovou částku. Zaplatit výdělkem. Prodejem majetku. Další půjčkou. Roztočit pekelný cyklus ještě rychleji. Nakonec zaplatit librou masa. Životem. Otroctvím.

V dávných dobách, tedy alespoň z toho, co máme, víme, že byly dva základní způsoby, jak se stát otrokem. První cesta byla nechat se zajmout nájezdníky. Druhá byla o něco dobrovolnější. Pokud měl svobodný člověk vůči jinému dluh, mohl ho věřiteli splatit tím, že k němu nastoupil do služby. Dnes nic takového není, když je nejhůř, vyhlásí se osobní bankrot, zkonfiskuje se všechno, co se dá, krade se, jde se do vězení. Ale veškerá snaha dlužnou částku ne vždy pokryje, někdy spíš vytvoří další. Co se tedy bude dít za pár let, pokud lidi nezmoudří a budou dlužit tolik, že už to nebude dál únosné? A že lidi za celou známou historii udělali všechno krom zmoudření.

Nastolí se nové způsoby vyrovnávání dluhů. Jejich nucené odpracování. Budou ale někdy tak velké a práce tak sprostě špatně ohodnocená, že nebude stačit jeden život, aby se dluh smazal. Narodí se první generace otroků. Po ní přijde mnoho dalších. Všechny budou s hořkostí v krku, ale pokorně přijímat svůj osud. Dokud opět nepřijde někdo nebo něco, co to skončí. To je jedna možnost. Druhou je v naší globalizované společnosti třetí světová, reset ekonomiky a nastartování cyklu mír-prosperita-recese-krize-válka odznova.

Další alternativy? Nepravděpodobné. Vlády se zbaví vlastní korupce a lobbyistů a vymyslí neprůstřelné zákony na regulaci půjček, čímž z dlouhodobého hlediska spasí ekonomiku, jak ji známe. Nesmysl. Blbcům dojde, že půjčka je vstupenka do pekla na Zemi, a žádnou si nevezmou. Klesne poptávka, klesne nabídka, lichvářské instituce samy skončí. Asi ještě větší pitomost. Přijde zásah shůry a propleskne nás všechny. Sci-fi, ale ve srovnání s ostatními možnostmi ta nejreálnější.

Jak vše asi nakonec skončí? To slovy Karla Infelda Prácheňského záleží “hlavně támhle vlevo na vás”. Čiňte se.

Přečteno 1263krát.

Davaj hodnocení ↴
[Průměr: 5]

Jeden komentář k „Lichva aneb Začátek konce“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..