Tak kde jsem to skončil…

Význam pojmu někde skončit patří k těm nejpraštěnějším, které čeština má. Vezměme si například titulek, který říká, že náměstek Laube skončil ze zdravotních důvodů u policie. Znamená to, že u policie doteď byl, ale skončil a už tam není. To se rozumí samo sebou, ne? No, vlastně ne.

Větu můžeme chápat i tak, že náměstek, protloukaje se životem, vystřídal řadu zaměstnání, mnohdy fyzicky i psychicky náročných, ale teď už není úplně fit, takže vzal zavděk teplým místem a usadil se na policejním prezidiu. Což je úplně něco jiného.

V prvním výkladu náměstek až do určitého časového bodu u policie byl, ve druhém přesně naopak. Výraz skončit někde tak může nabývat dvou zcela odlišných a vzájemně se doplňujících významů. A my pak nejsme bez širšího kontextu s to určit, který z nich je zamýšlený. Nakonec může náměstek Laube skončit u policie, primář Sova v nemocnici a úředník Leoš Suchařípa z Dědictví aneb Kurvahošigutntag na ministerstvu, aniž bychom věděli, kdo přišel a dodnes tam sedí a kdo odešel…

Přečteno 1282krát.

Davaj hodnocení ↴
[Průměr: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..