Spoiler alert! Negooglete seriálové postavy!

Na Googlu se nám rozmohl takový nešvar. Najdou se tací, kteří když tam hledají postavy ze svých oblíbených televizních a knižních sérií, jimž se něco stalo, nezapomenou jejich trpký osud přidat do vyhledávání. Uživatelů, kteří takto činí, je tolik, že když pak zadáte jméno daného protagonisty, Google vám hned začne našeptávat, že umřel, oslepl a podobně. Nevědomky se tak dopouštějí masového „spoilování“, tedy vyzrazování něčeho, co vědět předem vážně nechcete.

Když jsem loni hltal Nesbøho detektivní dekalogii s Harrym Holem, navozoval jsem si během čtení atmosféru norského prostředí tím, že jsem si všechna místa prohlížel na StreetView. Jednou, když jsem četl asi sedmý nebo osmý díl, jsem si ale za boha nemohl vzpomenout na adresu, kde pracovala Harryho kolegyně Beáta Lønnová. Rozhodl jsem se prohnat ji Googlem. Jenže jakmile jsem její jméno napsal, vyhledávač mi okamžitě vyplácl nikoli adresu jejího pracoviště, ale tohle: Beáta umře! Jen tak. Bez varování. Beáta prostě umře. Poser se. Takže pak už jsem jen čekal, kdy a za jakých okolností se to stane, maje z četby dost zkažený dojem.

Nedávno jsem si také nemohl vzpomenout na jména některých postav ze seriálu The Walking Dead. Třeba na Glenna. A pak na jeho manželku. Ale co se nestalo, když jsem začal psát heslo „Walking Dead Glenn“? No že Glenn umřel. Nevědět to už z dřívějška díky komiksové předloze, tak se vytočím znovu.

Ze srandy jsem zkusil ještě vyhledat jména jako Robb a Arya Starkovi (Game of Thrones), Daniel Jackson (Stargate SG-1) nebo Nate Fisher (Six Feet Under). Se stejným výsledkem! Dokonce i o Bohu mi Google ze všeho nejdřív řekl, že je mrkev. Z toho plyne, budu-li parafrázovat Ladislava Stroupežnického v dopise Járovi Cimrmanovi, jedna rada: Negooglete své oblíbené fiktivní postavy, když se jim něco stane, a pokud možno je negooglete vůbec! Snad jedinou výjimkou, u níž vám nehrozí podobné nebezpečí, je Číslo 5. Protože Číslo 5 žije. Žít dál. Přežít.

  • Google vyzrazuje: Beate Lønn

Pokud jste se teď dozvěděli něco, co jste vědět nechtěli, jenom dobře. Třeba si dáte sami víc bacha na to, co do vyhledávače píšete, a nepřidáte se k armádě pitomců, co nedomýšlí důsledky tohoto činu. A mezitím třeba Google vyvine a přizpůsobí svoje cenzurní vyhledávací algoritmy, aby „spoilery“ automaticky filtrovaly.

Přečteno 1220krát.

Davaj hodnocení ↴
[Průměr: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..