Opravidlo je tu!

Opravidlo, nový webový korektor pro češtinu, k jehož vývoji jsem měl také možnost přispět svou maličkou troškou, se konečně dočkal veřejné betaverze. Na webu opravidlo.cz (odkaz najdete i mezi mnou doporučenými weby) je volně k dispozici k otestování a texty je možné nejen do něj vkládat, ale v něm i přímo psát. A umí toho opravit opravdu hodně.

Jakožto pravopisný, gramatický a typografický korektor umí Opravidlo najít chyby v interpunkci (např. chybějící i přebývající čárky a tečky), ve shodě přísudku s podmětem, pozná chybné větné konstrukce jako spřažení vazeb, neuniknou mu ani chyby typu mě/mně, záměny podobných slov a další překlepy. Částečně dokáže rozeznat i chyby v užití vztažných zájmen. Ale to není zdaleka vše, viz kompletní výčet toho, co korektor dokáže.

Opravidlo samozřejmě nepracuje 100% dokonale, automatické zpracování textu to ani nedovoluje. Schopného živého korektora tudíž zdaleka nenahradí. Velkou část těch nejběžnějších chyb ale opraví, a tak pomůže obyčejnému uživateli pozvednout svůj text na jazykovou úroveň alespoň trochu vyšší.

Vývoj korektoru probíhal na Masarykově univerzitě ve spolupráci s Ústavem pro jazyk český AV ČR, Univerzitou Karlovou a společnostmi Seznam.cz a Wikimedia ČR a je výsledkem projektu Webový, pravopisný, gramatický a typografický korektor pro český jazyk, který zastřešila Technologická agentura ČR.

Přečteno 341krát.

Davaj hodnocení ↴
[Průměr: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..