Nejvíc problémů a konfliktů v historii lidstva vyvolaly lži. Nebo překroucená pravda. Nebo neznalost pravdy. Nebo neznalost obecně. Zkrátka – největší a hlavní příčina neshod je nedostatek informací či nesoulad mezi nimi.
Jedna věc je nedostatek informací o světě, o jeho původu a smyslu. To by samo o sobě konflikt vyvolat nemuselo, kdyby se nenašel vždycky někdo, kdo přijde s vlastním výkladem, který se hodí zrovna čirou náhodou jemu, a neimplantoval ho ostatním jako pravdu.
Není totiž zlého boha, zlé ideologie, zlé filozofie, dokud se neobjeví někdo, kdo je začne vnucovat a jejich pravidla vynucovat. Vždy, všude a za všechno mohl vždycky jen člověk. Bůh možná někdy někomu ŘEKL, že je potřeba vymýtit bezvěrce, ale nakonec je to člověk, kdo to UDĚLAL. A udělal to proto, že znal jen určitou sumu informací. Kdyby znal jinou, nikdy by ho to třeba ani nenapadlo.
Dodnes je celá podstata společnosti založená na tom, že někdo ví něco, co jiní ne, že se někdo něco nikdy nesmí dozvědět, že někdo musí něco vědět, aby mohl něco dělat, nebo že všichni ví na každého něco, ale nikdo neví co, tím se drží v šachu a navenek je klid.
Proč o tom ale mluvím… Představme si situaci, kdy se najednou dozvědí všichni všechno o všech. Co se stane? Přál by si vůbec někdo takový stav? No, podle mě by měl!
Samozřejmě se hned nabízejí otázky. Mohla by taková znalost zničit společnost, způsobit válku? Jak by mohla… Jak chcete vést válku, když všichni znají všechny svoje i cizí slabiny? Jak chcete přesvědčit vojáky o tom, že nepřítel je ohrožuje, když každý vojín ví, že ti na druhé straně jsou na tom úplně stejně – obyčejní lidi z masa a kostí, s rodinou a pořádným nákladem strachu – když každý ví, pro co ve skutečnosti chtějí politici válku vést? Logicky absolutní informovanost musí vést jedině k očištění demokracie, politiky, společnosti celkově.
Mohla by znalost všeho všech o všech ničit v menším, třeba osobní život? Jak se to vezme. Jste-li člověk, který žije z toho, že klame ostatní, asi by vám v takové společnosti pšenka nepokvetla, kdyby každý hned přesně věděl, co na něj kujete.
Jste-li člověk, který se sice snaží jednat vždy spravedlivě, ale má svá osobní tajemství, tak by to bylo asi zezačátku dost nepříjemné, kdyby každý na potkání věděl, jak dlouho jste se počůrávali, že vás zrovna děsně svědí mezi půlkami, že si o kolegovi myslíte, že je debil, že tajně někde děláte něco, co byste asi dělat správně neměli, ale nikomu tím neškodíte. Byl by to zprvu šok, časem byste to začali vidět ale z lepší stránky.
Totiž i vy byste věděli naprosto všechna cizí tajemství. Že nikdo není o nic lepší, že není čeho se bát, protože není člověk, který by měl nárok vás soudit. A to by věděli zase i všichni ostatní. Nebyl by nikdo bez viny, kdo by mohl první hodit kamenem, ani nikdo, kdo by to jen tvrdil a obelhával ostatní, aby jeho právo uznali.
Celá řada věcí by se zrychlila, jiná by naprosto ztratila význam. Hraní karet by už nikdy nebyla zábava. Soudy (když už někdo byl blbec a něčeho se dopustil) by trvaly tak pět minut a to jen proto, že si lidi potrpí na formality, proslovy, výpovědi a vyhlašování. Předvolební sliby by, no, však víme… A nakonec i při seznamování by byli všichni rychle hotoví, protože by každá dvojice hned věděla, jaký ten druhý je, co čeká a čeho se nikdy nechce dočkat. Jakákoli lidská činnost založená na nerovnostech v rozdělení informací by byla radikálně upravena, nebo by zcela zanikla. Naopak upřímnost by nabrala nový, pro změnu totální význam.
Odvážím se říct, že absolutní znalost všeho o všech všemi je základním pilířem toho, co se v historii nazvalo třeba ideálním státem nebo utopií. A utopie to je vpravdě naprostá. Sotva si umíme představit způsob, jakým by se dalo dosáhnout toho, aby všech 7 miliard lidí mělo trvalý přístup do jakéhosi kolektivního (ne)vědomí, v němž je uložena každá lidská myšlenka.
Na druhou stranu nám toho naše mysl skrývá pořád víc, než si připouštíme, a i budoucnost přichází pořád s něčím nevídaným, co posouvá hranice představivosti zase o kousek dál. A na závěr – čekají nás proroctví, která se mohou splnit nepředvídatelným způsobem a změnit svět lidí tak, že už nikdy nebude jako dřív; čeká nás pár desítek tisíc let evoluce a možná i genetická manipulace; možná za rok a možná za tisíciletí nás čeká výbuch nepříliš vzdálené hvězdy Betelgeuze, který může s následnou vlnou enormního množství subatomárních částic také naprosto nečekaně vnést do věcí úplně nové světlo.
Jedno ale vím jistě už teď. Alespoň teď v tuto chvíli jistě. Ze všech přehnaných fantazií a na hlavu postavených idejí o lidech a společnosti je tahle tou nejspravedlivější, blbu, lži a jinému svinstvu nejvzdornější.
Přečteno 966krát.