O létání snili lidé odjakživa. A o létajících autech sní od té doby, co začala jezdit. V kdekterém filmu o budoucnosti se objevují nějaké jejich varianty (Návrat do budoucnosti, Pátý element, …), které brázdí nebe v takovém počtu, jako dnes silnice. Jenže vize budoucnosti, v níž jsou města prošpikovaná vrstvami letových koridorů plnými toho, čemu Poláci vtipně říkají samochodoloty, je silně nepravděpodobná.
Štítek: Sci-fi
Texty s vědeckofantastickou tematikou.
Všichni mluví stejně aneb Nesmysly ve sci-fi
Vědecko-fantastický žánr je publikem přijímán s velkou kontroverzí, jedni ho milují, druzí nenávidí. A bude tomu rok, co jsem ve svém textu Žánrové priority obhajoval sci-fi. Dnes se mi však dostala do ruky stať lingvisty D. S. Bighama One Planet, One Language: How Realistic Is Science Fiction Linguistics?, která mě přiměla zamyslet se nad sci-fi žánrem trochu jinak – uvažovat o tom, nakolik do hloubky jeho tvůrci vůbec přemýšlí nad tím, o čem píšou.
Cestování v čase a nahlížení skrze něj
Pro svou esej na některé ze sci-fi témat jsem si vybral problém cestování časem a nahlížení skrz něj. Jedná se o jeden z mých nejoblíbenějších námětů sci-fi tvorby a i sám o něm rád přemýšlím, hlavně proto, že je dost složité vymyslet koncepci, která by nebyla zatížena paradoxy a byla stejně konzistentní pro minulost i budoucnost.