Excel, Word, hromadná korespondence a formát data

Balík kancelářských programů MS Office je produkt, který uživatelům spoustu věcí ulehčí, když funguje podle představ, dokáže ale přidělat i hromadu starostí, pakliže se zrovna rozhodne žít a přemýšlet po svém. Druhá ze zmíněných situací může nastat, pokud potřebujeme propojit excelová data s wordovým dokumentem a v těch datech máme i data kalendářní. O tom, jak se s nimi poprat a jak obecně používat textová a slučovací pole, byla na internetu napsána už řada poučných článků, já se tak podělím o něco trochu jiného, a sice o případ, kdy ono kouzelné {MERGEFIELD NazevPole \@ "DD. MM. YYYY"} odmítlo fungovat.

Den, či měsíc? Toť pro Word otázka

Už před půl druhým rokem jsme v práci vytvořili excelovou tabulku, která obsahuje tuny kalendářních dat. Ta se tam píšou zcela obyčejně v krátkém formátu (D.M.YYYY). Tabulku máme přes hromadnou korespondenci připojenou k wordovému dokumentu, data zobrazujeme pomocí slučovacích polí a formátujeme do výše zmíněného DD. MM. YYYY. Vše funguje. Nebo tedy fungovalo. Teď jsme tabulku rozšířili o další tři sloupečky pro datum, formálně totožné s původními, a vytvořili odvozený dokument. V něm už si datum najednou dělá, co chce.

Datum z Excelu se v novém dokumentu chová následovně: Pokud jsou čísla dne i měsíce ≤ 12, formát data je MM. DD. YYYY, pokud je jedno > 12, přepne se na DD. MM. YYYY, jak má. Když tedy do dané buňky v Excelu napíšeme datum 3.5.2018, slučovací pole ve Wordu nesmyslně vyplivne 05. 03. 2018, pokud použijeme datum 30.5.2018, Word ukáže již správně 30. 05. 2018. Jako by nevěděl, co je den a co měsíc, a používal z vlastního rozmaru formát měsíc, den, rok, dokud není jasné, co je co.

Otevřeme-li si ve Wordu okno Upravit seznam příjemců, objevíme další nesmysl a pravděpodobný důvod všeho: Data z původních sloupců Word vidí ve formátu M/D/YYYY, data z nových jako D.M.YYYY. Jak je to možné a jak to lze ovlivnit, když jsou ze strany Excelu všechny sloupečky jeden jako druhý, nemám sebemenší tušení. Chyba se děje někde ve vzájemné komunikaci obou programů. A internety o ní mlčí (alespoň pro mě).

Řešení (?)

Že je chyba v komunikaci a nejspíš na straně Wordu, pro změnu nikoli jen mezi klávesnicí a židlí, tomu napovídá i mé řešení celého problému. Když v Excelu pouze přepneme formátování inkriminovaných sloupců z krátkého formátu data na dlouhý (tedy z 3.5.2018 na 3. květen 2018), aniž bychom cokoli dalšího kdekoli jinde měnili, Word těmto datům už bez problému porozumí a ve slučovacím poli konečně poslušně vypíše 03. 05. 2018. Tak. A teď se v tom vyznejte.


Budu moc rád, když vám tento text dovede poradit, pokud se s podobnou stupiditou setkáte, a budu ještě radši, pokud zjistíte, kde je zakopaný pes, a o svoje vědomosti se podělíte. Třeba tady, v komentářích. Díky.

Přečteno 657krát.

Davaj hodnocení ↴
[Celkem: 1 Průměr: 5]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tento web používá antispamový nástroj Akismet. Přečtěte si, jak se data komentářů zpracovávají.