Mezi moje oblíbené citáty patří i ten připisovaný Aristotelovi, který říká, že „celek je víc než suma jeho částí“. Toto tvrzení vystihuje fakt, že u systému (celku) můžeme pozorovat vlastnosti a funkce, které žádné jeho jednotlivé části nemají. Příkladem pak často bývají organismy, všechny jsou totiž z funkčního hlediska něčím víc než jen shlukem atomů. Dlouhodobě ovšem pozoruju i další, naruby otočený důkaz tohoto tvrzení. Pokud něco rozdělíme na malé části, jako by se to pocitově i fyzicky zmenšilo.
Rubrika: Phil og Sophia

Život jako Rubikova kostka
Ačkoli je historie protkána pokusy nejrůznějších mudrců o zodpovězení otázky „Co je to život?“, nejsme dnes k pravdě blíž než před tisíci lety. Dokázali jsme však alespoň utvořit sbírku mnoha značně zjednodušujících, až ironizujících přirovnání, která tu a tam mají k pravdě namířeno. Například že život je jen náhoda, hra, boj, ale i dar, někdy test a jindy trest, pro pesimistu smrtelná nemoc a pro optimistu bonboniéra. Podle mě život asi nejlépe symbolizuje Rubikova kostka.

Stavění májky aneb Další tradice unloaded
Každoročně na začátku máje, lásky času, se v (nejen) českých dědinách staví májky. Jako řada jiných, i tento starý rituál a způsoby jeho dodržování však upadají, ztrácejíce v povědomí lidí svůj symoblický význam.